Autoreklama

Autoreklama

2016/11/18

Prawa użytkownika

Przepisy kulinarne są chronione prawem autorskim w zakresie twórczego opisu potrawy i jej fotografii, sama receptura nie jest chroniona. Co jednak zrobić w sytuacji, gdy ktoś do moich opisów kulinarnych wkleja zdjęcia podobnych potraw i w takiej wersji prezentuje je na swojej stronie? Podaje co prawda link oryginału, ale i tak nie podoba mi się zestawienie mojego przepisu z przypadkowym zdjęciem z internetu. Nie lubię książek kulinarnych tworzonych w ten sposób - to kwestia uczciwości wobec odbiorcy.

(odrobinę szersze kadry moich zdjęć - klik po przepis)

Koleżanka powiedziała mi ostatnio, że ktoś kto wrzuca cokolwiek do internetu musi liczyć się z tym, że zostanie to wykorzystane. Mamy rynek użytkowników - nie autorów, sprzedawców - nie wytwórców, rynek e-fektu mierzony liczbą polubień i subskrypcji. Mnie to zatyka.

Na razie interweniuję.

(chleb żytni - klik po przepis)

4 komentarze:

  1. Niestety prawa autorskie w Polsce łamane są nagminnie, a sądy nie bardzo sobie radzą, bo nieudolne są strasznie. Tutaj za coś takiego dostałabyś jeszcze z 30 tys. euro odszkodowania.

    OdpowiedzUsuń
  2. Masz rację. Walcz. Jestem z Tobą.

    OdpowiedzUsuń

Dziękuję

Artystycznie i dziko

Na wsi przy stodole stoi stare okno z podwójną szybą. Obsadzone w drewnie, ramy pomalowane na biało z mocno już złuszczoną farbą. Pomiędzy s...