2016/01/29

Drożdżówki z dowolnym nadzieniem

Z makiem (nadzienie jak do makowca albo na makowe pierogi), z serem (nadzienie jak do naleśników z serem), z jabłkiem (jak do szarlotki) lub z domowymi powidłami...
Składniki: 150 ml mleka, 30g drożdży, 100 g surowego cukru trzcinowego, 40g masła, 1 wiejskie jajko (plus drugie do posmarowania drożdżówek), 350g luksusowej mąki orkiszowej (typ 450 lub 630) i jeszcze trochę do podsypywania, pół łyżeczki soli kamiennej bez antyzbrylaczy.

Drożdże rozkruszam w miseczce, rozcieram je z cukrem, zasypuję 1 łyżką mąki i zalewam ciepłym mlekiem. Odstawiam na 15 minut w ciepłe miejsce aż ruszą (utworzy się na wierzchu "kożuszek"). 
Do dużej miski przesiewam mąkę, dodaję miękkie masło (jeśli mam twarde topię je wcześniej i studzę), rozbełtane jajko, sól i wlewam rozrobione drożdże. Zagniatam miękkie, elastyczne, drożdżowe ciasto, w razie potrzeby podsypując je mąką. Zbite w kulę odstawiam na godzinę w ciepłe miejsce do wyrośnięcia.
Następnie zagniatam je krótko i rozwałkowuję na prostokąt o grubości około 1 centymetra. Na ciasto nakładam wybraną masę i rozsmarowuję, pozostawiając wolne brzegi. Teraz formuję z ciasta rulon, zwijając szerszym bokiem do środka i kroję go na 5-6 cm kawałki. Układam drożdżówki na wyścielonej papierem do pieczenia blasze, zachowując odstępy (będą rosły w trakcie pieczenia). 
Tak przygotowane zostawiam na 20 minut do wyrastania (w tym czasie rozgrzewam piekarnik). 
Przed umieszczeniem w piekarniku smaruję drożdżówki rozmąconym żółtkiem/jajkiem. Piekę w 180 stopniach Celsjusza około 20 minut.

Ku pamięci: przepis pochodzi z książki Julity Bator "Zamień chemię na jedzenie. Nowe przepisy", Wydawnictwa Znak.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję

Kolejny dzikun - dziewanna

Dla szefowej z Bingen pożeniona z rybą (kto ma słabe i smutne serce, ten powinien ugotować z nią dziewannę), ale według mnie to nie wykorzys...