2018/08/09

Ocet orkiszowy

Ocet winny powstaje z wina w procesie fermentacji octowej. Orkiszowy z piwa orkiszowego a spirytusowy do fermentacji potrzebuje wysoko alkoholowego trunku. Przy czym z ryżu też można zrobić alkohol (sake) i oczywiście ocet.Generalnie nie jestem fanką octów, ani nawet wina (wiem, wiem, czerwone zawiera polifenole). Lubię piwo. Do tej pory najchętniej używałam octu jabłkowego lub odmian balsamicznych, aromatyzowanych owocami a tu taka gratka - ocet z prastarych leczniczych odmian orkiszu.

Świetnie komponuje się w sosach typu winegret z ziołami i olejem konopnym. Spokojnie, chodzi o konopie siewne (bez THC). Jeszcze odrobinka cukru trzcinowego/miodu, soku z cytryny i sos pierwsza klasa. Już debiutował w pierwszych sałatkach do pracy.Ocet jest w smaku zarazem gorzki i kwaśny, ma właściwości odtruwające i mocno rozgrzewa. Jest dobry dla osób z zastojem wątroby (można z dodatkiem miodu), oczywiście używamy rozsądnie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Dziękuję

Pumpkin spice latte

Najpierw smak kultowego napoju dla dzieci BoboFrut, potem próba odtworzenia pumpkin spice latte ze Starbucksa (najbliższy 180km od domu). To...