2018/06/25

Kasztanowe congee

Kasztany jadalne to smak słodki, idealny dla osób niedoborowych i wychłodzonych, osłabionych i rekonwalescentów. Mało u nas znany.Kasztanowe congee pobudza pracę nerek, wzmacnia kolana i lędźwie, pomaga w leczeniu żylaków. Płatki można dodać do długo gotowanego ryżu, również orkiszowego lub przyrządzić samodzielnie - klik po przepis. Miód z kasztanami jadalnymi (klik) to koncentracja słodyczy, która służy regeneracji wątroby, harmonizuje ją. Można też przyrządzić budyń kasztanowy (klik) z mąki, jest bardzo zdrowy.  

Niestety nie zawsze to co jadalne jest smaczne a to co smaczne zdrowe i choć znam amatorów kasztanowego smaku, sama do nich nie należę. Próbowałam już przeróżnych kombinacji: kasztany i wanilia, kasztany i kokos, jedynie kakao i czekolada (w dużej ilości) dają radę. Zauważyłam, że słodko-mdły smak congee (czytamy kondżi) dobrze jest przełamać czymś kwaśnym, jak porzeczki czy pigwa. Można byłoby też pójść w stronę słonych wersji: szczypiorek, jajko, pasta miso. Ciekawe czy zyskałyby uznanie wśród smakoszy kasztanów?

Witam Was w kolejnym tygodniu projektu Sunvita Was Wita.

4 komentarze:

Dziękuję

Kolejny dzikun - dziewanna

Dla szefowej z Bingen pożeniona z rybą (kto ma słabe i smutne serce, ten powinien ugotować z nią dziewannę), ale według mnie to nie wykorzys...