2018/06/04

Odważnie o truskawkach

Truskawka ma silne działanie nawilżające, świetna jako przekąska w bezdeszczowe upalne dni i dla osób uskarżających się na niedobór płynów: suchość oczu, strzelanie w stawach, napiętą, przesuszoną skórę, chrypkę i suchość w gardle, szczupłą (wręcz suchą) budowę ciała. Poprawia im apetyt, nawilża płuca i wspomaga wytwarzanie płynów organicznych. Ze względu na dużą zawartość krzemu i witaminy C jest pomocna przy odnowie naczyń krwionośnych i tkanki łącznej. To owoc, który świetnie sprawdza się do wiosennego oczyszczania organizmu (poczekajmy jednak na pełnię sezonu). Przynosi ulgę w  zaburzeniach układu moczowego, takich jak bolesne oddawanie moczu i niemożność oddania go. Jest też w stanie pomóc w usuwaniu kamienia nazębnego. 

Truskawka jest jednak trucizną kuchenną dla osób na nią uczulonych (przy czym uczulają zwykle owoce niedojrzałe) oraz dla tych z mokrym odrywającym kaszlem, zakatarzonych, łatwo pocących się, gromadzących wodę, z opuchlizną i obrzękami.To właśnie z tego powodu przestrzega przed nimi moja szefowa z Bingen w swojej terapeutycznej kuchni. 

Truskawka jest również owocem bardzo nietrwałym, rośnie blisko ziemi i łatwo może dopaść ją szkodliwa pleśń. Warunki w jakich zbieramy i przechowujemy truskawki są więc bardzo ważne. Oczywiście polecam te niepryskane. Moje pochodzą z dobrego źródła - od teściów (dziękuję) a Zapracowany zasadził pod domem krzaczek dla ozdoby (jeszcze są białe). 

8 komentarzy:

 1. Jaka szkoda, ze sezon truskawkowy jest taki krótki! Czy wiadomo coś o działaniu truskawek przetworzonych?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeszcze nie znalazłam. Myślę, że również mają działanie nawilżające.

   Usuń
 2. Od jakiegoś czasu właśnie zastanawiałam się, dlaczego Twoja szefowa tak potępiła ten owoc. Możliwe, że powinnam je trochę ograniczyć :(

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Może właśnie dlatego sezon na truskawki taki krótki? Żeby nie przesadzać za długo 😀

   Usuń
 3. Już za dwa tygodnie będę leżała przy krzaczkach i się oczyszczała :) śliczne zdjęcia i nagłówkowe, takie - mniam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. 😊 magia soczystej zieleni ☺ odpoczynkowego truskawkowania życzę 😚

   Usuń

Dziękuję

Kolejny dzikun - dziewanna

Dla szefowej z Bingen pożeniona z rybą (kto ma słabe i smutne serce, ten powinien ugotować z nią dziewannę), ale według mnie to nie wykorzys...